Eti

Eesti Parkinsoniliit  

 

gallery/logo_eco
AJAPEEGEL

MEIE AJA jäljed

gallery/images

Reis kevadisse Vilniusse.

gallery/images (1)

2016 aasta Pärnu talvelaager

 

Tere tulemast talvisesse suvepealinna Pärnusse. Täna siin saalis ringi vaadates näen mitmeid inimesi, Kelle KOHTA Võib ÖELDA, et su nägu EI tundu tuttav Olema. KUID loodan, et peatselt tundub ka nende nägu mulle tuttav Olema. Väljas ainult eestimaised kehvad suusailmad ja SEEGA Mitte kõige paremad rannailmad .Järelikult on hea võimalus osaleda Meie järjekordses talvelaagris. Tanu Eesti Parkinsoniliidu rahadele ja Pärnu Seltsi ja nende esinaise Olga Toole Võime jälle koos OLLA ja AEGA koos kasulikult veeta. Tundke rõõmu Sõprade ja teistest saatusekaaslaste jällenägemisest, kuulake tarku loenguid ja osalege muudes tegevustes. Kokkuvõtvalt olge ja tundke end mõnusalt.
Õhus on Tunda piparkoogilõhnu, sahvris ootavad verivorstid pannile jõudmist. Jõulumees pakib Juba kingikotti Ning ringi hiilivad Viimased päkapikud ja head haldjad. Talvepimeduses säravad jõuluküünlad ja kuulutavad Valguse võitu pimeduse Üle. Aidaku jõuluvalgus teilgi Üle Saada talveajast ja sisendada lootust kusagil pitsat kaugel läheneva kevade tulekule.
Luban TEILE, kevad TULEB nagunii.
Eesti Parkinsoniliidu juhatuse nimel soovin kõigile meeldivat laagriaega ja kauneid saabuvaid jõule.
 

7. aprilli pärastlõunal, bassein tundi graafikujärgsest väljumisajast hiljem, tõusis Tallinna lennuväljalt lennuk ja võttis suuna Vilniusse.Meie reisiseltskond- Inna Tallinnast, Tiiu Tartust, Olga Pärnust, Ahti Jõhvist ja Elga Valgast.
Vilniuse lennujaamast Viis meid buss Grata hotelli, Kus ootasid 2016.a. Pärnu talvelaagris käinud
Zinas Kazienas, Algis Orlauskas ja Leedu ajakirjanik Povilas Simkavicius Rõõmus
jällenägemistere, kohvrid numbritubadesse ja alustasime Zinase tellitud bussiga
tutvumist linna vaatamisväärsustega. Vilniuse katedraali väljakul liitusid Meie seltskonnaga Zinase abikaasa Marija ja giid, Kes oskas rõõmsameelselt Meie teadmistepagasit täiendada faktide ja legendidega Vilniuse ajaloost, tutvustada
vanalinna, MIS KOHTA kantud UNESCO Maailmapärandi nimekirja. Vanalinna hooned on ehitatud Mitme sajandi vältel ja tanu sellele esindatud nii baroki, gooti tsitaatides renessansistiil. Katedraali väljak, suurvürst Gediminase monument, Koiduväravad, raekoda, Peeter- Pauli kiriku luksuslikud interjöörid, Vilniuse katedraal koos kellatorni ja võrratu kellamänguga, Gediminase rebenenud, ringsõit erinevates linnaosades- kõik pakkus avastamisrõõmu. Madala hoonestusega Vilnia Jõekääru jäävat Užupise rajooni KOHTA
võrreldud Pariisi Montmartre`iga ja Kopenhaageni Christianaga. Nõukogude perioodil halvaad Kuulsuse SAANUD linnaosa KOHTA SAANUD Uue hinguse 1990. ndatel aastatel. Praegu omanäoliste Hoonete, taieste ja galeriidega õdus paik
Õhtusööki pakuti Meile linnast Eemal asuvas Belmontas, omapärases puhkekeskuses Vana Veski juures. Suurtel savist liudadel mimesugused väga maitsvad leedupärased kartulitoidud. Leedulaste eriliseks kartulitoitude esindajaks KOHTA tsepeliinid- juh täidistega kartulimassist Valmistatud pätsikesed. Maitsvaid tsepeliine oskavat valmistada vähesed perenaised. Toidu kõrvale saime rüübata ehtsat
Leedu õlut, MIS õnneks EI OLNUD Nauvo Saaremaa õlu, MIS pähe hakkab. Puhkekeskuse õues sai õhtuhämaruses nautida purskkaevu, tulede värvimängu, vaadata tiigil ujuvaid parte ja musta luike.
Sõit hotellini Läbi tuledesäras linna ja jõudsimegi jälle "Oma" hotelli Grata juurde. Laupäeva õhtul tõttasime Vilniuse Pedagookikaülikooli auditooriumi Leedu Parkinsoni Seltsi 
20 sünnipäeva tähistavale konverentsile. Tundus, et olime oodatud külalisteks. Meie tulekust teati
                                            

Meile anti nimelised osavõtjakaardid ja vene keelde tõlgitud Leedu Parkinsoni Seltsi ajalugu tutvustav artikkel, enne Konverentsi avamist näidati videot Pärnu seltsi talvelaagrist. 

Konverentsi avas Vilniuse Parkinsoni Seltsi esimees Kestutis Capkauskas, Kes tuletas meelde seltsi sünnilugu, KÕIKI NEID, Kes OMA panuse andnud seltsi toimimisviis. Möödunud aastate jooksul manalateele läinud seltside aktiviste mälestati leinaseisakuga. Järgnesid Erinevate Leedu piirkondade seltside
juhtide sõnavõtud, Meenutused Möödunud aegadest, tublimate tunnustamine.
Eesti Parkinsoniliidu esindajate nimel võttis Sõna Ahti, Kes rääkis Parkinsoni Tove diagnoosi saamisest
ja SELLE haigusega Seotud probleemidest. Saal kuulas hiirvaikselt, tsitaatides ekraanil OLI pilt ja Ahti laulis kividega kaetud teest. Minulgi põksus miski rinna Näeb, tsitaatides Ahti laulis "IGAL sadamal OMA tuli"
peale Pikas lauas ühist lõunasööki koguneti Uuesti Saali. Ja siis juhtus minuga aps- jalg vääratas, libisesin, kukkusin, kohe OLI Mitu kätepaari meeles aitamas. Polnud mul Mahti otsida abi haiget SAANUD küünarnukile EGA hüppeliigest praavitama Hakata, Sest kohe Algas kontsert. Esinejaks Vilniuse ooperiteatri solist Liudas Mikalauskas, Kelle eakas Parkinsoni tobe põdev õpetaja Üks kontserdi kuulajatest OLI. Koos Tegid nad saalis pilti, Liudas Tanas OMA õpetajat.
Olin valmistunud kuulama leedukeelseid ooperiaariaid, KUID kontsert kujunes eriliseks soovikontserdiks, Kus Kogu saal laulis kaasa. Jah, lauldi leedu keeles, sõnadest sain aru Vaid Seda, et juttu OLI Leedumaast, KUID viisid nii kaasahaaravad, et olin Üks nendest, Kes kontserdilt pisarad silmis lahkus.
Kontserdile järgnes arstide- parkinsonihaigete vestlusring, Kus selgus, et Leedus EI kompenseeri haigekassa parkinsonihaigete ravimeid 100%, et Eestis KOHTA Kasutusel mitmeid uusi ravimeetodeid ja ravimeid.
Õhtusele "Nahkhiire" operetietendusele, Kus Frankase Rolli TÄITISe Liudas Mikalauskas, Viis pahanda ja Olgat Zinase abikaasa Marija. Ta rääkis Meile sellest, Mida tähendab elu kunstnikuga. Zinas KOHTA rahvusvaheliselt Tuntud kunstnik, ajakirjanik ja fotograaf, Kes elanud nii Hispaanias, Ameerikas tsitaatides paljudes teistes RIIKIDES. Alati KOHTA OLNUD VAJA abikaasal arvestada Zinase näitustega, korraldada neid k k kk, jõuda õigel ajal õigesse KOHTA. Küsisime, kuidas küll Zinas jaksab, kas tervis PEAB vastu, aastaidki Juba 80 turjal.
Jaksab, hoopis siis, tsitaatides midagi TEHA pole, tundvat ennast halvasti.
Operetietenduselt toi meid tagasi Zinas, Kes sõidutas meid Mööda tuledesäras Vilniust. Möödusime
linna kõrghoonetest (kohalikust Mannhattenist), Eesti saatkonnast, heitsime pilgu erinevatele linnaosadele.
Enne voodisse puhkama heitmist sai u jalg Külma kompressi ja õhtul rõhksideme, promilli reisikaaslased Inna, Tiiu ja Ahti öisest valveapteegist tõid.
Pühapäeval, palmipuudepüha õhtul võtsime Ette jalutuskäigu vanalinna. Mööda kitsaid ja käänulisi tänavaid, ikka Üles ja alla mäest, Sest Vilnius on ju ehitatud küngastele. Nägime
omapäraseid lilledest- käbidest- kividest kompositsioone muruplatsidel, MIS Olid tunduvalt
rohelisemad tsitaatides MEIL. Kuulsime kirikutest päevakohaseid jumalateenistusi, nägime, et paljud EI mahtunudki kirikusse, kuulasid hardalt õues. Rohkesti leidus Kohti, Kus müüdi palmipuudepühaks sobivaid KIMPE kadakaokstest, Mille kaunistuseks lilled ja pajuurvad.
Põikasime Sisse Ühte keldris asuvasse söögikohta, et enne koduteele asumist keha kinnitada.
Parajaks pähkliks osutus toitude Valimine, Sest menüüs Olid väga
omapäraste nimetustega toidud. Üllatused ootasid meid siis, tsitaatides supid- praed- Magustoidud lauale jõudsid.
Ja oligi aeg SOITA Lennujaama, läbida pagasikontroll, kaasas võrratud muljed Vilniuses viibitud ajast.
Siiras Tanu kõigile neile, Kes Meie reisi toetasid ja Ette valmistasid. Erilised tänusõnad kuuluvad
Sulle, Virve! Andsid reisi Ette valmistamisel omalt Poolt maksimumi, KUID kahjuks pidid sellest
reisist loobuma. Miks küll saatus Vahel selliseid vemkaid viskab?
Mitte 100% Vaid tunduvalt Rohkem, andsid omalt Poolt ka Zinas, Teema abikaasa Marija, giid, Angelese
ja ajalehereporter Povilas.
Aitäh teile kõigile!
Elga Valga seltsist

 

EPL rehabilitatsioonilaager

 

    Pärnu Viiking Spa  hotellis jõulukuul


Aeg: reede, 9.detsember 2016.a. kell 14.30
Sündmuskoht: Pärnu Viiking Spa hotell
Talvelaagrist võttis osa 76 inimest. Lisaks esindajatele Tallinna, Tartu, Pärnu, Narva, Rakvere, Põlva ja Valga seltsist, külalised . Üks neist Tallinna Seltsi ammune sõber Seppo Nieminen Soome Keski Uudenmaa seltsist . Leedust Zinas Kazenas - ajakirjanik , fotograaf, kunstnik,kes elanud ka Ameerikas ja Hispaanias Jonas Liubertas ,Algis Orlauskas ja Rasa Granauskiene
Talvepäevade avasõnad Pärnu seltsi esimees Olga Muraškinalt ja segaansambel “Maarjaheinalt” Krista Jalangu juhatusel. Talve- ja jõululaulude saatel süüdati kolmas anvendiküünal. Laul “Kingitus” kõlas tervituseks kõigile detsembrikuu sünnipäevalastele.
Ahti Jundas tervitas talvisesse suvepealinna tulijaid ja nentis, et õhus on tunda piparkoogilõhna ning talvepimeduses säravad jõuluküünlad.
Väga heas eesti keeles andis oma soovid edasi Seppo Nieminen Soome Keski Uudenmaa Parkinsoni Seltsist
Külaline Zinas Kazenas Leedust, rääkis sellest, et Leedu parkinsonihaiged on jagunenud 8 regiooni, et arstide suhtumine Parkinsoni haigust põdevatesse inimestesse on väga erinev. Vaja on abi ka pereliikmetele, sest kõigi tervis halveneb aastate jooksul .Tervist turgutavad isetegevus, ekskursioonid ja kunstiteraapia.

Kell 15.30 loeng “Taastus- ja vesiravi võimalustest” – lektor Pärnu Haigla taastusravi arst dr. Mai Vaht
Basseinis võimlemine sobib eriti hästi spastilistele haigetele, sest vees lõõgastuvad lihased ja veresooned, paraneb neerude verevarustus.Reguleeritava sügavusega bassein sobib trauma – ja insuldijärgsetele haigetele.
Vees muutuvad liigutused sujuvamaks, kehakaal kergemaks, kuid raske südamepuudulikkusega haiged peaksid veeprotseduuridega olema ettevaatlikud. Kuna võimlemise ajal vesi liigub pidevalt basseinis, peab kõiki harjutusi tegema rahulikus tempos, et mitte tasakaalu kaotada.

Kell 16.40- 17.30 olin üks nendest, kes tegi pärnakate juhtimisel linnas jalutuskäigu .Ütlesime tere papa Jannsenile, tema tütar Lydiale, arhidekt Siinmaale, heitsime pilgu õhtuses tuledesäras kuurortlinnale.

Õhtusel puhkeõhtul saalis, näitas kärmet tantsujalga ja vahvaid esinemiskostüüme Vana Pärnu tantsugrupp Ilse
Muusikarütme ja lauluviise võlusid meile õhtu jätkuks kitarrist Raul Jõhvist ja solist Astrid PärnustLaupäev 10.detsember
10.00- 10.45 loeng “Vanemaealiste tervisehäired” lektor Tartu Ülikooli Närvikliiniku neuroloog dr. Ülle Krikmann
Vananemise kiirust saame oma teadliku tegevuse, mõtlemise ja eluviisiga mõjutada, kuid meisse on kodeeritud ka n. ö. vananemisprotsess, sest
1. immuunsüsteem alaneb
2. organite töö efektiivsus kahaneb
3. rakkude jagunemine aeglustub
4. rakkudes käivitub enesehävitusprotsess
Sagedasemad tervisehäired:kõrgvererõhutõbi, südame- ja veresoontehaigused, suhkrutõbi, liigesehaigused, silmahaigused, kuulmishäired, pahaloomulised kasvajad, mäluhäired.
Parkinsonihaigetel lisanduvad veel vastutahtelised liigutused, põiehäired, kõhukinnisus, öised pööramisraskused, ülemäärane süljeeritus.
Kõige tähtsam on see, kuidas AJU meid juhib, kas meeleolu on stabiilne.
Tervisehäirete puhul oleks vaja spetsialistide poole pöörduda konsultatsiooniks. Mõnikord tuleb otsustada, kas leppida ravimi ebameeldivate kõrvalmõjudega või loobuda ravimist.
Valu on organismi normaalne aisting, pöörab tähelpanu mingile organile, milles on tekkinud probleemid. Häiritud võivad olla lihaste, kõõluste või liigeste töö.
Lõunauinak vanemas eas kulub ära,kuid õhtune uinak häirib öist unerežiimi.
Kuidas püsida terve?
Liikuda võimalikult palju, hoida oma kehakaal kontrolli all, hoolida iseendast, hoida meeleolu stabiilsena, arvestada turvalise keskkonnaga, vältida luumurde ja traumasid. Püüda toituda võimalikult mitmekülgselt ja kasutada toidulisandite- antioküdantidena C, E ja D vitamiine, Q10, seleeni ja tsinki!

11.00-11.45 loeng “Vabatahtlik vanemaealine”- lektor Pärnu Eakate Avahoolduskeskuse juhataja Heli Kallasmaa
Avahoolduskeskuse kolmes saalis tegutseb 40 huvigruppi, 20 hooldustöötajat käib kodudes . Kõigi nendega, keda abistamas käiakse, sõlmitakse leping.kus märgitakse ära, mitu korda nädalas abistamas käiakse. Kas on vaja tuua küttepuud tuppa, viia klient arsti juurde, pesta pesu, tuua rohtu apteegist või toitu poest.Transporditeenus on tasuline.1km 0.30 eurot, kohalesõit 0.50, ootetasu ei ole.
Eakad võiksid mõelda sellele, et me kõik saame vanemaks, teatud eas võib abi vaja olla, seepärast märgake enda ümber olijaid,olge rõõmsad ja positiivsed, hoidke häid suhteid naabrite ja sugulastega! Käitu teistega nii nagu Sa ise tahaksid, et Sinuga käitutakse!

Peale lõunasööki oli planeeritud ITK füsioterapeut Maiken Rapuri loeng võimlemisest ja käsitöötuba, kus juhendajateks Mari Jundas ja külalised Leedust.
Riietusin võimlema minekuks, kuid selgus, et mõlemad rühmad hakkavad tegutsema samal ajal. Hakkasin koos teiste huvilistega meisterdama nahast meenet leedulanna Rasa Granauskiene näpunäidete järgi. Meie koostöö kujunes omapäraseks, sest Rasa oskas ainult leedu keelt,sestap pidime vahepeal kasutama tõlki ja appi võtma kehakeele. Raskustele vaatamata tegutsesime. Minu töö jäi kahjuks pooleli, sest algas EPL üldkogu koosolek.

16.00-16.45 ITK neuroloog Inna Rubanovitši loeng”Parkinsoni tõbi- kas see on valus?”Loengut kuulamas olid ka meie külalised, sest loeng toimus vene keeles.
Valu võib esineda erinevates staadiumides, iga inimene tajub valu erinevalt. Düstoonia puhul on valud kõige tugevamad hommikuti enne ravimite võtmist . Tavaliselt algab valu sõrmedest ja võib kanduda siseorganitesse.Kuna dopamiin tõstab valuläve, saab ravimiannuseid muutes leevendada valuaistinguid.
Valu vaigistamiseks võib kasutada medikamente, füsioteraapiat, massaaži, võimlemisharjutusi

Laupäevase puhkeõhtu eel oli võimalik vaadata leedulaste kaasa toodud pisikest maali- ja nahkehistööde näitust .Leedulaste video tutvustas Leedumaa loodust ja Balti ketti. Erilise elamuse said kõik need, kes kuulasid, kuidas musitseerisid leedulased lõõtspillil, klaveril ja suupillil. Nendega ühines eestlasest kitarrist Raul. Õhtu jätkudes püüdsime ühislauluga teha tuju heaks, käisime ringmängus koos rukist lõikamas. Enne öörahu helasid veel saalis Astridi ja Rauli hääled, kostus süntesaatori ja kitarri muusika.

Pühapäeva hommikul oli võimalik soovijatel sauna- või basseinimõnusid nautida.
9.30- 10.30 Põlva Haigla taastusravi osakonna logopeed Saima Salomoni loeng “Kõne – ja neelamishäired Parknsoni haigetel”
Kahjuks mina loengut kuulamas polnud, sest vurasin sel ajal juba kodu poole, kuid logopeedilt sai eelmisel päeval väikese infovoldiku, kus kirjas soovitused söömisel:
1.Söön korrektses istumisasendis
2. söömise ja joomise ajal ei räägi
3. võtan ainult väikese lonksu või pala korraga
5. võtan aega mälumiseks
6. kallutan pea kergelt ettepoole, vajadusel köhatan
7. neelan enne järgmist lonksu/ pala suu täiesti tühjaks
8. suuhügeen iga toidukorra järel
9. oluline on toitude konsistents. Võimaluse korral valin keedetud pudrud, püreed, kreemid kuivade ja praetud toitude asemel.
10.Vajaduse puhul konsulteerin logopeediga.

Oligi käes hetk, mil asjad pakitud, võtmed üle antud, laagris osalenuid ootas kodutee. Kõige hilisemad ärasõitjad olid leedulased, keda saatmas käisid pärnakad. Leedulased on huvitatud meie Parkinsoniliiduga edaspidisest koostööst. Neile meeldisid meie muusika, sõbralikkus ja ühine talvelaager. Leedus selliseid ühiseid üritusi ei korraldatavat.


Elga Lannajärv

Kirjutamata kiri eikuhugi
No tere Ülo! Sul saunakraam kaasas? Sa ei vasta. Oled väsinud. Sa ei näe enam päikesepaistet ega kuule hilise käo kukkumist. Sinu ajakell on seiskunud, tikk-takk, samm, veel üks samm ja siis äkki stopp. Ei ole enam tüütut tõbe, ei ole enam muresid ega ka rõõme. Aga mina ei jõudnudki Värskas sinuga juttu puhuda, nüüd on juba see hiljaks jäänud. Ei oska öelda, kas me just sõbrad olime, kuid alati kokku saades leidus aega ja teemat jutuajamiseks, küllap vast siis saatusekaaslased ja head tuttavad. Olen olnud su mugavas kodus paaril korral külaliseks. Need mälestused ajavad suu muigele, oli tõeline poissmeeste õhtusöök. Tegelikult mäletan sind alati laagrites viktoriine läbi viimas, kus arvestades sinu teadmiste taset, ei osanud me suurt neile küsimustele vastata. Meenub ka konverents Luxembourgis, kus meid hotellis ühte voodi taheti majutada. Tegid just , õigemini valmistusid kaitsma oma doktoritööd. Mina mängisin kuulajat saalis ja pommitasin sind totrate küsimustega, mis teemast teab kui kauged olid. Enesekindlust andsid need sulle kindlasti. Soovitasin siis sul kaitsmisele minna kui võitja ja see läks sul korda. Tuleb meelde ka laager Jänedal, kui sa kuupäevad sassi ajasid ja kohale alles järgmise päeva lõunaks saabusid. Olid suur saunasõber ja kasutasid igat juhust, et konte leilis soojendada. Oskasid vestlust üleval hoida ja olid mõnus semu. Aeg hekseldab mälestusi ja sõelale jäävad need kõige paremad. Nüüd, kus oled teispoolsuses, on kahjuks hilja kahetseda, et me ei märkagi inimest enda kõrval. Alles ta kadumisel tunneme tast puudust. Ega puu õiget pikkust saa ka ennem teada kui oleme selle langetanud. Laulgu sulle ajatuuled kalmistupuude ladvus igavest unelaulu ja olgu see pikk ja rahulik.
Aeg antud naerda, aeg antud nutta.
Aeg antud pisaraid pühkida.
Aeg antud elada, aeg antud surra,
Aeg musta mulla all magada.

Puhka rahus.!